Tak! Wbrew powszechnemu przekonaniu, podział majątku jest możliwy zarówno przed rozwodem jak i po jego orzeczeniu.
Jeżeli chcesz poznać szczegóły okoliczności, które uzasadniają dokonanie podziału majątku w trakcie małżeństwa – zapraszam do dalszej części artykułu.
Małżeńskie sprawy majątkowe często stają się prawdziwą “kością niezgody”. I chociaż o podziale majątku często mówi się w odniesieniu do rozwodu, to jednak i bez niego jest on możliwy. Aby tego dokonać, małżonkowie w pierwszej kolejności muszą znieść wspólność majątkową, którą uzyskali w dniu ślubu. W trakcie małżeństwa wspólność majątkowa ustaje, gdy:
- sąd dokona ustanowienia rozdzielności majątkowej,
- małżonek zostanie ubezwłasnowolniony,
- jeden z małżonków ogłosi upadłość,
- sąd orzeknie separację pomiędzy małżonkami,
- zostanie zniesiona przez sąd przy rozwodzie,
- zostanie zawarta umowa notarialna o rozdzielności majątkowej.
Każda z wyżej opisanych sytuacji uzasadnia dokonanie podziału majątku wspólnego w trakcie małżeństwa.
Jak tego dokonać?
Rozdzielność majątkowa może zostać zniesiona przez sąd przy rozwodzie, separacji, ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków lub w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z nich. Innym przypadkiem zniesienia wspólności majątkowej jest zawarcie intercyzy – umowy notarialnej o rozdzielności majątku. Intercyza najczęściej zawierana jest jeszcze przed ślubem, jednak można zrobić to również w trakcie małżeństwa.
Po ustaleniu rozdzielności należy zawrzeć umowę o podziale majątku. Umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość. Co istotne, małżonkowie nie muszą dzielić całego majątku wspólnego, a na przykład jedynie część. W przypadku braku zgody między małżonkami, podziału majątku dokonuje sąd na żądanie jednego z małżonków
Dlaczego w takiej sytuacji potrzebujesz pomocy prawnika?
Tworząc związek małżeński, nikt z nas nie zakłada możliwości rozstania się z drugą osobą. Dlatego nie każdy myśli o podpisaniu intercyzy. Z tego powodu po ślubie od razu powstaje wspólność majątkowa. Jeżeli dochodzi do rozwodu lub małżonkowie decydują się na dokonanie rozdzielności majątkowej, konieczne jest przeprowadzenie podziału majątku. Niestety nie jest to łatwe – dlatego konieczna jest pomoc doświadczonego prawnika.
Wsparcie doświadczonej osoby przyda się zwłaszcza, gdy podział wspólności odbywa się w sądzie, w trakcie postępowania rozwodowego. Prawnik może również zaproponować podział majątku poprzez umowę pomiędzy stronami – to rozwiązanie jest tańsze i łatwiejsze.
Jednak niezależnie od sposobu, na który się zdecydujemy, w każdym wypadku pomoc specjalisty będzie wyjątkowo pomocna. Doświadczony prawnik bezstronnie i racjonalnie pokaże co dla zgłaszającego się klienta będzie najlepsze.
Podsumowanie
Dopóki trwa wspólność małżeńska, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku. Nie może nawet rozporządzać samodzielnie udziałem, który by mu przypadał po ustaniu wspólności. Dlatego niezbędne jest ustanowienie rozdzielności przed podziałem majątku.
Reasumując, trwanie małżeństwa nie jest przeszkodą do podziału majątku wspólnego. Można dokonać podziału, wprowadzając ustrój rozdzielności majątkowej.