dr Jarosław Wichura

Adwokat
O MNIE
Adwokat przy Izbie Adwokackiej w Katowicach, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Aplikację adwokacką odbywał przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach. Od 2017 r. wykonuje zawód adwokata.
W kręgu zainteresowań znajduje się m.in. prawo cywilne i gospodarcze, jak również sprawy z zakresu prawa rodzinnego i prawa karnego. Od wielu lat z sukcesem świadczy kompleksowe usługi prawne w zakresie stałej obsługi wspólnot mieszkaniowych.
Uczestniczył w kilkudziesięciu szkoleniach m.in. z zakresu mediacji w sprawach cywilnych i karnych, rozwoju przedsiębiorczości, doskonalenia umiejętności personalnych.
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce.
W czerwcu 2016 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Wolność słowa w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ujęcie porównawcze” na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, wcześniej także w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu (prowadzi zajęcia z przedmiotów m.in. „Wstęp do prawoznawstwa”, „Prawo międzynarodowe publiczne”, „Administracja publiczna”).
Wielokrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce. Wyróżniony przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność na rzecz społeczności akademickiej i lokalnej oraz osiągnięcia naukowe. Jest autorem monografii naukowej pn. „Nowe media a opinia publiczna”, współautorem monografii pn. „Funkcjonalna implementacja przepisów antykorupcyjnych na gruncie polskiego prawa karnego”, 21 artykułów naukowych oraz współredaktorem 2 publikacji zbiorowych. Ponadto pisze teksty popularnonaukowe oraz eksperckie.
Płynnie posługuje się językiem angielskim (certyfikat TOEIC).
Z zamiłowania pianista i meloman. Wolne chwile poświęca dobrej książce oraz górskim wycieczkom.
KONTAKT
Tel.: +48 798 928 678
E-mail: j.wichura@pirozek.pl
Jak przebiega zmiana nazwiska po rozwodzie?
O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego...
Czytaj więcejWarunkowe umorzenie postępowania karnego
W pewnych sytuacjach Kodeks karny umożliwia zakończenie postępowania karnego bez skazania sprawcy...
Czytaj więcejJak rozliczyć nakłady przy podziale majątku wspólnego?
Małżonkowie mogą żądać zwrotu wydatków i nakładów poczynionych na poszczególne składniki majątkowe,...
Czytaj więcejŚrodki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego małżonka. Czy wchodzą do majątku wspólnego?
Dokonując podziału majątku wspólnego, małżonkowie w pierwszej kolejności powinni ustalić co wchodzi...
Czytaj więcej