W Polsce dominuje model wspólności majątkowej. Jeżeli małżonkowie nie postanowią inaczej, ten rodzaj wspólności ustala się automatycznie, gdy wchodzą w związek małżeński. Po śmierci męża żona staje się spadkobiercą nie tylko jego dobytku, ale również wszelkich długów, które pozostawił po sobie. Sytuacja zmienia się kiedy małżonkowie są w trakcie lub po rozwodzie.
Dziedziczenie po rozwodzie
Jeśli przed śmiercią męża trwało postępowanie rozwodowe, ale zmarł on przed wydaniem wyroku, żona nadal ma prawo dziedziczenia po nim. Samo wniesienie pozwu rozwodowego nie wpływa na prawo do dziedziczenia.
Z uwagi na śmierć jednego z małżonków, postępowanie o rozwód jest umarzane. W celu ustalenia podstaw do wyłączenia małżonka od dziedziczenia należy wszcząć odrębne postępowanie.
Wyłączenie małżonka od dziedziczenia może nastąpić, jeśli osoba zmarła wniosła o rozwód lub separację z przyczyn leżących po stronie drugiego małżonka i było to uzasadnione. Wniosek w tej sprawie mogą złożyć bezpośredni spadkobiercy. Na zgłoszenie takiego roszczenia jest ograniczony czas (do roku od daty śmierci).
Długi po śmierci byłego małżonka
Dziedziczenie po byłym małżonku, co do zasady, nie jest możliwe bez testamentu. W związku z tym były małżonek, nie będąc spadkobiercą, nie przejmuje długów związanych ze spadkiem.
Są jednak przypadki kiedy żona nie jest spadkobiercą, a mimo to jest zobowiązana do pokrycia jego długów. Jeśli żona udzieliła poręczenia za zobowiązania byłego męża, będzie musiała ponieść odpowiedzialność jako poręczyciel. Natomiast, jeśli jej nieruchomość lub udział w niej jest obciążony hipoteką, żona będzie musiała odpowiadać za dług hipoteczny.
Zapytaj prawnika
Co do zasady małżonkowie po rozwodzie nie dziedziczą po sobie z mocy ustawy. Sprawa staję się dużo bardziej skomplikowana, jeżeli zgon jednego z małżonków nastąpił w trakcie sprawy rozwodowej. W takim przypadku warto skonsultować swój przypadek z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym oraz spadkowym.