Od dnia 1 stycznia 2020 r. łatwiejsze zabezpieczenie roszczeń.
Dochodząc swoich wierzytelności warto pamiętać o złożeniu wraz z pozwem wniosku o udzielenie zabezpieczenia, który pozytywnie rozpoznany przez sąd z pewnością przyczyni się zabezpieczenia naszego roszczenia przed ewentualną przyszłą niewypłacalnością dłużnika. Dnia 1 stycznia 2020 r., weszły w życie nowe przepisy, które w znaczny sposób ułatwiają udzielenie zabezpieczenia roszczeń przez sąd. A co się konkretnie zmieniło?
Zgodnie z art. 7301 § 1 k.p.c. każda strona lub uczestnik postepowania postępowania może żądać udzielenia zabezpieczenia pod warunkiem, jeśli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Czym jest interes prawny?
Pojęcie interesu prawnego choć wielokrotnie pojawia się w Kodeksie postepowania cywilnego nie jest nigdzie określona jego ustawowa definicja.
Zgodnie jednak z art. 7301 § 2 k.p.c. interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia występuje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postepowania w danej sprawie. Inaczej pisząc interes prawny przejawia się w obiektywnej potrzebie udzielenia zabezpieczenia roszczenia przed ewentualnymi negatywnymi działaniami pozwanego. W dotychczasowym stanie prawnym oceny kryteriów interesu prawnego były dokonywane przez sąd, co nie zawsze wiązało z pozytywnym rozpoznaniem wniosku o udzielenie zabezpieczenia.
Przesłanki uprawdopodobnienia interesu prawnego
Przepisy, które weszły w życie dnia 1 stycznia 2020 r., znacznie ułatwiają uzyskanie wydanie pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia, gdyż precyzyjnie określają przesłanki uprawdopodobnienia interesu prawnego.
Art. 7301 § 21 k.p.c. stwierdza, że interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia jest uprawdopodobniony, gdy:
– żądającym zabezpieczenia jest powód dochodzący należności zapłaty z tytułu transakcji handlowej, o której mowa w ustawie z dnia 8 maca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych
– wartość tej transakcji nie przekracza 75.000,00 zł
– dochodzona należność nie została uregulowana
– od dnia upływu terminu jej płatności upłynęły co najmniej 3 miesiące
Warto również pamiętać, że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia. Sam wniosek jest rozpoznawany na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia sąd doręcza tylko uprawnionemu, natomiast doręczenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia obowiązanemu dokonuje organ egzekucyjny równocześnie z przystąpieniem do wykonania tego postanowienia.