Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zgodnie z art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – Małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Ustawodawca w wymienionym wyżej kodeksie przewidział natomiast, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia w jakim każdy z nich przyczynił się do powstania majątku.
Tak więc z art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że ustanowienie nierównych udziałów zostało uzależnione od zaistnienia dwóch przesłanek, tj.:
1) istnienia ważnych powodów;
2) nierównego stopnia przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.
Jakie znaczenie ma ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków?
Ustalenie nierównych udziałów w tym majątku ma istotne znaczenie dla wzajemnych rozliczeń stron, gdyż determinują one wysokość spłat i dopłat związanych ze zniesieniem współwłasności poszczególnych składników majątku wspólnego. W konsekwencji, przez ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, dochodzi do wzbogacenia jednego z małżonków kosztem drugiego.
Pojęcie ważnych powodów
Odnosząc się do pojęcia „ważnych powodów” należy zauważyć, że w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym nie zawarto definicji legalnej pojęcia „ważne powody”. W orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz piśmiennictwie wskazuje się jednak, że pojęcie „ważne powody” należy oceniać przez pryzmat norm moralnych, które prowadzą do sytuacji, że w danym stanie faktycznym uznanie, że małżonkowie mają równy udział w majątku wspólnym byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Do ważnych powodów zalicza się więc w szczególności rażące lub uporczywe naruszanie przez jednego z małżonków obowiązków wobec rodziny oraz długotrwałą separacja zawinioną przez danego małżonka. Ważne powody co do zasady muszą być więc zawinione przez małżonka.
Z pewnością do ważnych powodów zaliczyć można: trwonienie majątku przez jednego z małżonków, na przykład z powodu uzależnienia od alkoholu, hazardu, zakupów. Co więcej, ważnymi powodami mogą być: rozrzutność oraz prowadzenie podwójnego życia.
Stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego
Jak zostało to już powyżej wskazane istotną przesłanką ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym jest stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego.
Sąd w wyroku (w sytuacji ustalania nierównych udziałów w toku procesu) lub w postanowieniu (w przypadku rozstrzygania o ustaleniu nierównych udziałów w majątku wspólnym w toku postępowania o podział majątku wspólnego) ustala nierówne udziały w majątku wspólnym z uwzględnieniem stopnia przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego.
Podkreślenia w tym miejscu wymaga, że przyczynianie się małżonków do powstania majątku wspólnego stanowią nie tylko ich działania prowadzące bezpośrednio do powiększania majątku, bowiem kształtuje je także całokształt starań o założoną przez zawarcie małżeństwa rodzinę i zaspokojenie jej potrzeb. Przy ocenie, w jakim stopniu i który z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Ocena dokonana przez sąd nie może ograniczać się wyłącznie do ekonomicznych obliczeń i szacunków, ale ma też znaczenie działanie polegające podejmowaniu osobistych starań o właściwe funkcjonowanie rodziny.
Należy mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie przyczynia się do powstania majątku wspólnego na przykład z uwagi na chorobę, a zatem mamy do czynienia z obiektywną przeszkodą, nie można stwierdzić, że jest to powód do ustalenia nierównych udziałów.
Podsumowując należy stwierdzić, że małżonek, który wnosi o ustalenie nierównych udziałów w majątku będzie musiał wykazać istnienie ważnych powodów oraz to, że przyczynił się w wyższym stopniu niż drugi małżonek do powstania majątku wspólnego. Określenie nierównych udziałów w majątku wspólnym ma charakter wyjątkowy oraz bezwzględnie wymaga orzeczenia sądu. Orzeczenie takie ma charakter konstytutywny, a żądanie ustalenia nierównych udziałów odnosi się do całości majątku wspólnego.
Apl. adw. Michał Małysiak
Jak przebiega podział majątku po rozwodzie? Wszystko co trzeba wiedzieć
Podział majątku wspólnego po rozwodzie to proces skomplikowany i długotrwały. Znajomość prawa jest...
Read MorePodział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie
Podział majątku wspólnego jest konsekwencją wspólności majątkowej, która powstaje wskutek zawarcia...
Read MorePies po rozwodzie – komu sąd przyzna opiekę?
W czasie podziału majątku wspólnego po rozwodzie byli małżonkowie zazwyczaj spierają się...
Read MoreKto dziedziczy w przypadku rozdzielności majątkowej?
Podczas zawarcia związku małżeńskiego z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa, może...
Read MoreWycena nieruchomości przy podziale majątku
Nieruchomości są zazwyczaj najbardziej wartościowymi składnikami majątku wspólnego. Ich podział jest...
Read MoreRozdzielność majątkowa – na czym polega?
W większości przypadków po zawarciu związku małżeńskiego mamy do czynienia z powstaniem wspólnoty majątkowej...
Read MoreJak podzielić majątek firmy po rozwodzie?
Wielu osobom wydaje się, że rozwód to moment podczas rozstania małżonków, któremu towarzyszą...
Read MoreIle trwa sprawa o podział majątku po rozwodzie?
W większości przypadków po rozwodzie pozostaje do rozwiązania kwestia podziału majątku wspólnego małżonków....
Read More