Rozwód jest często trudnym doświadczeniem, a jednym z najbardziej problematycznych aspektów z nim związanych bywa podział majątku. Brak zgody jednego z małżonków na podział majątku może znacząco wydłużyć i skomplikować sprawę. W tym artykule przybliżymy, co warto wiedzieć o podziale majątku wspólnego, jakie są możliwości oraz co się dzieje, gdy jedno z małżonków nie zgadza się na dokonanie podziału majątku po rozwodzie.
Podział majątku wspólnego
Podział majątku wspólnego to proces, który ma na celu ustalenie jak majątek zgromadzony przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa zostanie rozdysponowany po rozwodzie. W Polsce obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, która powstaje automatycznie w momencie zawarcia związku małżeńskiego, chyba że małżonkowie zdecydują się na rozdzielność majątkową w formie umowy notarialnej.
Majątek wspólny małżonków obejmuje składniki, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, takie jak:
- wynagrodzenie za pracę,
- oszczędności,
- nieruchomości,
- ruchomości, np. samochody.
Z kolei majątek osobisty każdego z małżonków to mienie nabyte przed zawarciem małżeństwa, darowizny, spadki czy przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb.
Jak wygląda podział majątku?
Najszybciej podziału majątku wspólnego można dokonać zawierając umowę notarialną – wymaga to zgody obu stron co do sposobu podziału majątku.
Można również wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego w trakcie postępowania rozwodowego – sąd może dokonać podziału majątku, ale tylko wtedy, gdy nie opóźni to znacznie rozstrzygnięcia o rozwodzie.
Ewentualnie wniosek o podział majątku możemy złożyć już po rozwodzie – w takim przypadku sprawa jest rozpatrywana w odrębnym postępowaniu sądowym.
Czy można się nie zgodzić na podział majątku po rozwodzie?
Brak zgody jednego z małżonków na podział majątku po rozwodzie może wynikać z różnych przyczyn – konfliktu interesów, niejasności co do składu majątku wspólnego lub niemożności porozumienia się co do sposobu jego podziału. W takich sytuacjach sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności, a także składniki majątku wspólnego i majątku osobistego każdego z małżonków, aby orzec sposób podziału.
Co się dzieje, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia?
W przypadku braku zgody małżonków, sąd na żądanie jednego z nich ustala skład majątku wspólnego i jego wartość, a następnie dokonuje podziału majątku wspólnego. W takich sprawach mogą zostać uwzględnione także szczególne żądania, takie jak podział nierówny, np. gdy jedno z małżonków wykazało większy wkład w powstawanie majątku wspólnego.
Jak długo trwa podział majątku wspólnego po rozwodzie?
Postępowanie sądowe dotyczące podziału majątku wspólnego bywa czasochłonne i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Czas trwania postępowania zależy od tego jak duży jest majątek do podziału oraz na ile skłonni do współpracy są byli małżonkowie. Zawarcie ugody w trakcie podziału majątku może znacząco przyspieszyć rozstrzygnięcie sprawy.
Co warto zrobić w razie braku zgody na podział majątku?
Skorzystaj z pomocy adwokata – specjalista w sprawach rozwodowych i majątkowych pomoże w sporządzeniu odpowiedniego wniosku o podział majątku wspólnego oraz w negocjacjach z drugim małżonkiem.
Zbierz dowody na wartość składników majątku wspólnego – dokumenty potwierdzające zakup nieruchomości, wyceny czy faktury mogą mieć kluczowe znaczenie w sądzie.
Rozważ mediację – mediator pomoże małżonkom dojść do porozumienia bez konieczności długiego procesu sądowego.
Zabezpiecz swoje interesy prawne – jeżeli w trakcie trwania małżeństwa zostały zaciągnięte zobowiązania, warto ustalić, które z nich należą do majątku wspólnego.
Podział majątku po rozwodzie – adwokat Katowice
Brak zgody jednego z małżonków na podział majątku wspólnego może znacząco skomplikować kwestię podziału majątku po rozwodzie. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak adwokat czy kancelaria adwokacka, aby zapewnić sobie wsparcie w postępowaniu sądowym. Niezależnie od wybranej drogi, należy pamiętać, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli mąż nie zgadza się na rozwód lub na podział majątku, sąd może ustalić sposób rozwiązania sporu, biorąc pod uwagę dobro małoletnich dzieci oraz skład wspólnego majątku byłych małżonków.